Osmanlı Macunu Nedir

Osmanlı Macunu Nedir?

Osmanlı Macunu Nedir – Osmanlı macununun bir diğer adı ise mesir macunu olarak bilinir. Bu macun Türk kültürünün geçmişten bugüne dek benzeri olmayan şifa kiralık osmanlı macuncusukaynaklarından biri olarak da bilinmektedir. Bu macundan halkın da yararlanması sebebiyle mesire alanlarında dağıtılmaktadır.

Bundan dolayı da adı Mesir macunu olarak kalmıştır. Macun kelimesi ise kökeni anlamıyla Arapça olarak ‘’acn’’ olmaktadır ve Türkçeye çevrimi halinde kullanılmaktadır.

Türkçe de kıvama getirmek olarak bilinmektedir. İnsan sağlığı açısından eski tıp ilaçları da çeşitli macunlardan ve karışım maddelerinden oluşturulmaktaydı.

Mısır, Mezopotamya ve Asya da ise tıbbi alanlarda kullanılan malzemelerin içinde de macunların kullanılıyor olduğu tarihi bilgilerin arasında bulunmaktadır. Bu macunların her türlü hastalığa göre değişmekte olan oranları da değişik karışımlar hazırlama konusunda etkin rol oynamıştır. Peki Osmanlı macunu nasıl yapılır?

Kiralık Osmanlı Macuncusu Fiyatları

osmanlı macunu imalatı

Kanuni Sultan Süleyman, annesi olan Ayşe Hafsa Sultan’ın hastalanması üzerine o dönemlerin hekimlerinden olan merkez efendiye gidip annesini iyileştirmesi için bir ilaç yapmasını istemiştir.

Esas olarak Yavuz Sultan Süleyman’ın eşini de iyileştirmiş olan OSMANLI macunu, Merkez Efendi’de nereden baksanız kırk çeşit şifalı olan baharatı karıştırmış ve tekrar elde etmiştir.

Daha sonrasında ise Ayşe Hafsa Sultan da bu karışımlardan sonra elde edilen macunu kullanmış ve iyileşmiştir. Yaşanan bu gelişmeden sonra oldukça mutlu olan Kanuni Sultan Süleyman halkının da bu macundan yararlanması gerektiğini söylemiştir.

Daha sonrasında ise bulunan macunun dağıtımı için bahar aylarında şenlik düzenlemeye karar vermiştir. İşte bu günden sonra belirli olan her yılın aynı gününde, şenlikler nevruz kutlamaları dediğimiz katılımlar ile başlar.

İstanbul’da Kiralık Osmanlı Macuncusu Ücretleri

Osmanlı Macununun İnsanlara Faydaları

 *İştah açma özelliğinin olduğu bilinir.

*Midenin sindirimini kolaylaştırır.

*İnsanların öksürüğünü kestiği ve ağız içerisinde ki kokunun giderilmesi konusunda bire bir çözümdür.

*Gaz söktürücü özelliği sayesinde bağırsaklarında sıkıntı yaşayan insanlar için vazgeçilmezdir.

*Özellikle tıbbi konularda kabakulak hastalığı geçiren insanlar için kullanılan bir tedavi ürünüdür.